Orientační dny jsou tady

Když se zeptáte našich studentů a studentek, co je to Fryšták, rozlije se jim na tváři úsměv. Téměř každý  byl  v Domě Ignáce Stuchlého ve Fryštáku u Zlína na adaptačním kurzu a některým se díky zapojení do projektů, které salesiánské středisko organizuje pro pedagogy, podařilo jet do Fryštáku dokonce 4x.

Tou spokojenou třídou byla sexta, která v rámci projektu Orientační dny absolvovala  dvoudenní kurz zaměřený na osobní poznání, vztahy a pohled do budoucnosti. Program byl  postaven na podpoře etických životních hodnot, včetně duchovních. Harmonogram připravili zkušení lektoři  sociální pedagogiky a salesiánští kněží, pro něž je práce s dětmi posláním. V průběhu tří dnů dostali žáci možnost se zastavit v životě a zorientovat se. Od toho slova je odvozen také název Orientační dny.

Důležitou součástí Orientačních dnů je reflexe a ztišení. Pro tyto účely je v DIS vybudována nádherná kaple s kruhovým prostorem v místě za oltářem, kam mohou studenti během dne zajít, pomodlit se, posedět v tichu, nahlédnout  do některé z inspirativních knih nebo napsat svůj životní příběh, či jen pocit  do deníku, který je jednou ze součástí pečlivě promyšleného programu orientačních dnů. Kaple  je tedy netradičně a přitom smysluplně  a s citem  vybavena nejen pro liturgické úkony, ale také pro individuální i společné zamyšlení, rozjímání a podporu.

DIS ve Fryštáku se snaží najít cestu k malým lidem a oni jsou jim vděčni. Dovoluji si uvést některé ohlasy studentů sexty z pobytu na DISu od 6.2. – 8.2. 2012.

Už asi po 100, ale alespoň jednou naposled bych rád poděkoval za to, co pro nás děláte. Zocelujete naše vztahy a ještě více je prohlubujete. Díky tomuhle konkrétnímu zájezdu se konkrétně moje vztahy k ostatním ucelily, poznal jsem slabiny a přednosti kamarádů a hlavně mám pocit, že z obyčejných „spolužáků“ teď před sebou vidím opravdové přátele, kterým se mohu otevřít a věřit jim. Na tomto pobytu je jedinečná skutečnost, že se nad sebou člověk zamyslí, zváží své hodnoty a jen těžko zde přitom může panovat negativní nálada.

Chtěl bych napsat, že Fryšták je úplně specifické místo s atmosférou, kterou nezažijete nikde jinde… Pobyt mi přinesl mnoho inspirace k životu.

Děkuji za možnost být brána jako rovnocenná, jako někdo, kdo není nejmladší a za tu, co vlastně nic neví o životě…  Ano, nevím, „ale je to důvod k tomu  se nedat a zažít možnost“. Děkuji za duhu, kterou si odvážím ve svém malém dětském srdíčku domů.

Bylo to super. Kurz byl zajímavý i tím, že byl více o přemýšlení a diskusi než předchozí. Možná je škoda, že nebylo více věcí venku, ale byla opravdu zima.

Děkuji vám za všechno, co jsme tu mohli s třídou prožít. Jsou to pro nás nezapomenutelné zážitky, hrozně nás to spojuje a rádi tady jezdíme. Hodně se mi líbilo místo ztišení. Možná mě trochu mrzelo, že jsme tam potom večer nemohli zůstat déle, protože večer to má úplně jiné kouzlo. Tak to by mohlo být umožněno. Ještě jednou hrozně moc děkuji.

Myslím,  že se mnou budete souhlasit, že již není co dodat.

                                                                                                        Mgr. Miroslava Elšíková