XXIV. ročník recitační soutěže ostravských gymnázií Aréna plná krásných slov

Aréna plná krásných slov

Aréna plná krásných slov

V pondělí 11. 12. 2017 proběhl v Ostravě dvacátý čtvrtý ročník recitační soutěže Aréna plná krásných slov. Mgr. Lukáš Bárta z Gymnázia Olgy Havlové a Michal Čapka, herec místní scény, kteří jsou jako každý rok organizátory celé soutěže, zahájili program v devět hodin přivítáním všech účastníků v Komorní scéně Aréna. Soutěže se zúčastnilo šest gymnázií, soutěžilo se ve dvou kategoriích – poezii a próze.

Naše škola vyslala do soutěže šest zástupců: Danielu Borovičkovou z oktávy, Josefa Cilečka se Štěpánem Chrásteckým ze sexty A, Elišku Machalovou z II. ročníku, Alexandra Henzla a jeho sestru Michaelu z kvinty.

Program byl zahájen krátkým hudebním vstupem kytaristy Víta Pískovského, který umocnil náš kulturní zážitek. Poté následovala soutěž v kategorii poezie. V přednesech jsme slyšeli texty mnoha známých autorů, například báseň Jiřího Ortena Sedmá elegie, nebo báseň Jak šli bratři pro kládu od Jiřího Žáčka. Za naši školu v této kategorii soutěžili Štěpán Chrástecký, Josef Cileček a Michaela Henzlová. Po dvanácti vystoupeních nám opět zahrál Vít Pískovský a následovala přibližně desetiminutová pauza.

Po přestávce uvedl opět Vítek Pískovský svou krátkou skladbou kategorii prózu. V této kategorii soutěžili za naši školu Daniela Borovičková, Eliška Machalová a Alexandr Henzl. Po hodině recitace pak byla opět vyhlášena patnáctiminutová pauza a všichni čekali, až se porotci dohodnou.

I když naši soutěžící podali výborné výkony, v konkurenci s ostatními soutěžícími neobsadili žádné ze tří prvních míst. První tři z výherců v každé kategorii byli oceněni diplomem, knížkou a vstupenkami na představení Komorní scény Aréna. Letošní ročník byl ovšem výjimečný, protože byla udělena dvě třetí místa v kategorii próza. XXIV. ročník této nádherné soutěže zanechal úžasné pocity a dojmy nejen v srdcích účastníků, ale i v srdcích porotců a diváků.

Ondřej Palovský, Jiří Zdráhal, oktáva