Pobyt v Turecku

Díky dvouletému mezinárodnímu projektu Comenius jsme měly možnost vyjet v říjnu 2010 do Turecka. Vyrazily jsme ve složení Lucie Baranová, Nikola Motanová, Hana Fridrichová, Jarmila Foltová a Dagmar Pijáčková. Vyjely jsme v sobotu 2.10. ráno z Ostravy do Prahy a z Ruzyně jsme letěly do Antalye s přestupem v Istanbulu. Cestování bylo únavné, ale dorazily jsme bez problémů a přivítalo nás teplé klima oblíbeného letoviska a krásný hotel Teachers´ House. Neděle pro nás byla dnem volna, a proto jsme ji využily k rekreaci, prohlídce centra a koupání v moři. Seznámili jsme se také s koordinátory projektu z Německa: Reginou a Björnem.

V pondělí na nás čekal společný autobus, který nás odvezl z Antalye přes pohoří Taurus do malého středozemního městečka Çivril. Po cestě jsme se zastavili k prohlídce krasových jeskyní. Večer bylo slavnostní oficiální uvítání, kde jsme se poprvé setkaly se zástupci všech zemí. Tím započaly tři dny plné programu, který zařizovali turečtí učitelé. Aktivity byly opravdu různorodé a byly v duchu poznávání turecké kultury a národních památek. Za zmínku určitě stojí návštěva antické Hierappolis, prohlídka mešity, program v tureckých školách, nakupování… Výjimečným zážitkem pak byla tradiční večeře v tureckých rodinách, které se o nás velmi mile staraly a byly velmi pohostinné.

V den odjezdu jsme opět společně přesunuli autobusem do Antalye a společný program byl oficiálně ukončen. Domů jsme cestovaly stejným způsobem jako do Turecka. Vše jsme poctivě dokumentovaly a seznámily jsme se s kulturami ostatních zemí. Za možnost vyjet s tímto projektem jsme velmi vděčné. Projekt pro nás byl skvělou zkušeností i zážitkem.